7/29/2010

Vols Au Vent na słodko

ok. 32 sztuki o średnicy 5cm
  • 490g mąki
  • pół łyżeczki soli
  • pół łyżeczki cukru pudru
  • 300ml zimnej wody
  • 450g bardzo zimnego masła
  • + mąka do podsypywania
  • + jajko roztrzepane z odrobiną wody na glazurę
1) Wymieszać mąkę, sól, cukier i proszek do pieczenia. Wlać wodę i wyrobić gładkie ciasto spiralnymi końcówkami miksera. Uformować kulę i umieścić w lodówce na 10 minut.
2) W tym czasie rozbić i rozwałkować masło pomiędzy dwoma kawałkami folii spożywczej na kwadrat o boku ok. 18cm. Wstawić na 10min. do lodówki.
3) Stolnicę podsypać mąką, umieścić na niej schłodzone ciasto i rozwałkować na kwadrat o boku 25cm. Następnie rozwałkować rogi w sposób pokazany na poniższym rysunku. Ich długość powinna być mniej więcej taka, jak długość boku grubszego kwadratu, który pozostaje w środku (ok. 18cm).
4) Umieścić zimne masło na środku i przykryć je kolejnymi wystającymi płatami ciasta. Rozwałkować powstałą paczuszkę na prostokąt o długości ok. 54 cm. Podzielić w myślach ciasto na trzy cześci wzdłuż dłuższego z boków, a następnie pierwszą z nich założyć na środkową, a na nie część trzecią.
5) Obrócić ciasto o 90 stopni i powtórzyć wałkowanie na długość 54cm i składanie na trzy. Wstawić do lodówki na 30 minut.
6) Ponownie powtórzyć wałkowanie i składanie ciasta jeszcze cztery razy. Po każdej kolejce schłodzić przez 30 minut.
7) Rozwałkować ciasto na długość 54cm i ostrym nożem podzielić na trzy równe części.
Teraz można zostawić je na noc w lodówce, oddzielają płaty ciasta kawałkami papieru do pieczenia.
8) Rozwałkować jeden z płatów ciasta na grubość 4-5mm (pozostałe chłodzą się w lodówce).
9) Wycinać z ciasta koła o średnicy 5cm (lub większe). Następnie środki połowy z nich delikatnie ponakłuwać widelcem (ale nie do końca). W drugiej połowie wyciąć mniejsze kółka o średnicy 3cm (lub odpowiednio większe, jeśli wycinamy większe koła - powstały pierścień ma mieć ok. 1cm grubości). Te mniejsze wycięte kółka również ponakłuwać widelcem - będą z nich 'czapeczki' do ciastek lub po prostu małe kruche ciasteczka.
10) Większe koła posmarować z wierzchu roztrzepanym jajkiem. Umieścić na nich wycięte pierścienie i bardzo delikatnie je docisnąć. Posmarować pierścienie jajkiem. To samo z mniejszymi kółkami.
11) Umieścić Vols Au Vent na blasze do pieczenia wyłożonej papierem i schłodzić przez minimum 30 minut. W tym czasie rozgrzać piekarnik do 200 stopni.
12) Wstawić ciastka do nagrzanego piekarnika. Piec przez 15 minut. Zmniejszyć temperaturę do 180 stopni i kontynuować pieczenie przez 20 minut. Jeśli środki vols-au-vent się uwypukliły – delikatnie je docisnąć. 'Czapeczki', ponieważ są mniejsze, mogą upiec się nieco wcześniej, więc warto ułożyć je na odzielnej blaszce i wyjąć odpowiednio wcześnie.
13) Przestudzić. Wypełniać wybranym nadzieniem (np. dżem morelowy, słodki twarożek z sezonowymi owocami lub lemon curd) i przykrywać czapeczkami.


Ciasteczka można także przygotować tradycyjnie bez dodatku cukru i podawać je z wytrawnymi dodatkami.

Brak komentarzy: