12/30/2009

Ciasto półfrancuskie drożdżowe

Do bułeczek lub rogalików z dowolnym nadzieniem, np. serowe, owocowe, bakaliowo-makowe, orzechowe, czekoladowe, itd.
(Robiłam z tego rogaliki z masą makową.)

  • 3 i 1/2 szklanki mąki
  • 1 jajko
  • 3 łyżki cukru
  • szczypta soli
  • 1 1/4 łyżeczki drożdży instant
  • 1 szklanka ciepłego mleka
  • 225g miękkiego masła (z tego 2 łyżki do ciasta, reszta do rozsmarowania na cieście)

W dużej misce make mieszam z drożdżami, sola i cukrem. Dodaje miękkie masło i palcami łącze z mąką. Mleko lekko podgrzewam i dodaje do niego jajko. Roztrzepuje trzepaczka.
Płynne składniki dodaje do suchych mieszam , a później zagniatam krótko ciasto, aż stanie się gładkie. Z ciasta formują prostokąt, zakrywam szczelnie folią i wkładam na godziną do lodówki. Schłodzone ciasto przekładam na stolnice i rozwałkowuję na prostokąt o wymiarach 30x15cm, tak aby krótsze strony stanowiły gore i dol. Masło rozsmarowuje równomiernie na cieście zostawiając 1/2cm margines dookoła. Składam ciasto jak list, sklejam brzegi i delikatnie rozwałkowuje znów na prostokąt 25x17cm, powstrzymując się od podsypywania mąką. Składam jak poprzednio i wkładam do lodowki na 45 minut. Powtarzam proces 3 razy, chłodząc ciasto miedzy wałkowaniami przez 30 minut. Po zakończeniu procesu ciasto dobrze zawijam i zostawiam w lodowce na co najmniej 5 godzin.

Wyjmuje z lodówki na pól godziny przed planowanym robieniem. Ciasto rozwałkowuję na prostokąt o wymiarach 65x34cm i przecinam go wzdłuż długiego boku na 2 części. Każdy powstały w ten sposób pasek kroje na 12 trójkątów. Umieszczam ponownie w lodówce i w międzyczasie przygotowuję nadzienie.

Gdy bułeczki/rogaliki są nadziane i uformowane, układam je na wyłożonych pergaminem blachach, przykrywam i zostawiam do wyrośnięcia, aż podwoja objętość, około 1 1/2 godziny. Rozgrzewam w tym czasie piec do 180ºC, wyrośnięte rogale smaruje jajkiem roztrzepanym z mlekiem i piekę 25 minut, aż się ładnie zezłocą.

Brak komentarzy: